Створюємо здоров’яспрямоване освітнє середовище

 

Слова В. Сухомлинського «У наших руках – найбільша з цінностей світу - Людина» стали своєрідним девізом на семінарі, який відбувся 30.10.2019 на базі Інформаційно-методичного центру з питань організації та проведення конкурсу-захисту сучасної моделі закладу освіти – Школи сприяння здоров’ю. На засідання були запрошені представники закладів дошкільної та загальної середньої освіти м. Суми, які планують увійти до міської мережі. Виступ Калиниченко І.О., завідувача кафедри медико-біологічних основ фізичної культури СумДПУ ім. А.С. Макаренка, доктора медичних наук, зорієнтував педагогів на вибір концептуальної моделі закладу як Школи сприяння здоров’ю та окреслив напрями моніторингової діяльності з питань здоров’язбереження. Учасники наради ознайомилися з досвідом здоров’яспрямованої роботи ЗДО № 14, ЗОШ № 4, гімназії № 1, які представляють місто не лише на міському й обласному рівнях, а й на всеукраїнському (ЗДО № 14) та європейському (гімназія № 1).

 Маючи на меті розширення міської мережі Школи сприяння здоров’ю, Інформаційно-методичним центром протягом січня-березня 2020 року буде проведено відбірковий та презентаційний етапи конкурсу-захисту. Відповідно до наказу управління освіти і науки Сумської міської ради від 15.05.2019 № 394 «Про організацію проведення міського конкурсу-захисту сучасної моделі закладу освіти «Школа сприяння здоров’ю» заклади освіти систематизують напрацьований матеріал та готуються його презентувати. Наразі претендентами на вступ до міської мережі є дванадцять закладів освіти. Чекаємо ще на заклади, якими поповниться міська мережа Шкіл сприяння здоров’ю.

Пропонуємо всім зацікавленим особам ознайомитися з презентаціями, використаними під час роботи заходу:   

 

Моніторинг ефективності впровадження здоров’язбережувальних технологій у закладах освіти, занесених до мережі Шкіл сприяння здоров’ю

 

Семінар-нарада з підготовки до конкурсу-захисту сучасної моделі закладу освіти – Школи сприяння здоров’ю 

 

Методист Голобородько Н.В.

Інформуємо, що наказом  Міністерства освіти і науки України від 29.07.2019 № 1033 «Про впровадження нової редакції Українського правопису» затверджено, що в завданнях зовнішнього незалежного оцінювання протягом п’яти років будуть використовуватися норми Українського правопису, які не зазнали змін. За цей час використання нових норм написання повинно стати усталеною практикою в закладах загальної  середньої освіти. На сьогодні Міністерство освіти і науки розробляє план упровадження нової редакції Українського правопису в освітній процес.

 

10.10.2019

Інформаційно-методичний центр

управління освіти і науки

                                                                 Сумської міської ради

Інформація

щодо еколого-просвітницької та природоохоронної діяльності в закладах освіти м. Суми

за 2018-2019 навчальний рік

 

Сучасні масштаби екологічних змін створюють реальну загрозу для життя людей. Забруднення повітря, водоймищ, ерозія ґрунтів і вирубування лісів у багатьох місцях досягли критичного рівня. Екологічна криза вимагає інтенсивного екологічного виховання підростаючого покоління зокрема і населення загалом.

Заклади освіти м. Суми реалізують поставлені завдання щодо еколого-просвітницької та природоохоронної діяльності згідно наскрізної змістової лінії Нової української школи «Екологічна безпека і сталий  розвиток":

формування в учнів соціальної відповідальності та екологічної свідомості;

-  вироблення в учнів навичок активності у вирішенні питань збереження довкілля й розвитку суспільства;

формування ключової компетентності учнів «Екологічна грамотність і здорове життя».

Навчальні заняття, заняття в гуртках («Дивосвіт» ЗДО №8, гурток пошуково-дослідницької діяльності ЗДО №8, «Умілі рученята» ЗДО №25, «Маленькі дослідники» ЗДО №28, «Пізнайко» ЗДО №40, гурток екологічного краєзнавства для учнів 5-10 класів, «Нова генерація – енерго-ефективна школа» КУ ССШ №1, «Екологічна варта», «Краса і біль України» КУ ССШ №7), факультативи («Уроки з охорони довкілля» В.-Піщанська ЗОШ, «Вплив  довкілля на організм людини» КУ ЗОШ № 12, «Екологічна безпека» КУ ЗЗСО № 19, «Мій екологічний вибір» КУ ЗОШ № 23, «Рідний край» КУ ЗЗСО № 21, «Здоров’я  дитини - здорове  харчування», «Хімія і довкілля», «Аптека  природи» КУ ССШ №2, «Охорона тварин» КУ ССШ №10, «Екологічна безпека» КУ ССШ №25), курси за вибором («Мій екологічний вибір» КУ ЗОШ №6, «Основи медичних знань» КУ ССШ №10), уроки на природі, позакласні заходи, екскурсії, віртуальні подорожі куточками планети спрямовані на еколого-просвітницьку та природоохоронну діяльність.

Конкурси малюнків та поробок на екологічну тематику, екологічні акції («Збережемо первоцвіти»,  «Замість ялинки букет», «Здай макулатуру – збережи дерево», «Посади дерево», «За чисте довкілля», збір пластикових кришечок, використаних батарейок), виступи екологічних агітбригад, інформаційні екохвилинки, виховні години, свята, тижні екології, екологічні дослідження на заняттях та в позаурочний час, екологічні тематичні стіннівки, робота по впорядкуванню шкільного подвір’я, екологічні флешмоби і ці заходи на рівні закладів є невід’ємною складовою екологічного виховання підростаючого покоління.

Учні шкіл міста за 2018-2019 навчальний рік були активними учасниками різних заходів екологічного виховання на рівні міста, області, України та міжнародного рівня: міський конкурс «Еколідер» та «Екологічний марафон» (КУ ССШ №10), міський VI екологічний турнір (КУ ЗОШ №23), проект «Підвищення енергоефективності в освітніх закладах м. Суми» (КУ ЗОШ №20, КУ ССШ №№2, 7), екологічний фотоконкурс «Життя в гармонії з природою» у рамках проекту «Підвищення енергоефективності в освітніх закладах м. Суми» (КУ ССШ №7 - ІІІ місце), Всеукраїнська  учнівська олімпіада з екології ССШ №7 - ІІІ місце ІІ етапу), Міжнародний природничий учнівський інтерактивний конкурс «КОЛОСОК» (9604 учасників), Міжнародна природознавча гра  «Геліантус», Всеукраїнська Інтернет-олімпіада «На Урок», Всеукраїнська природоохоронна акція «Птах року» (КУ ССШ №7 – І місце  на ІІ та ІІІ етапі),  Всеукраїнський конкурс-захист науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України (КУ ССШ №7 –  І та ІІІ місце І та ІІ етапів відповідно), обласний екологічний форум «Природа – національне багатство  України» (КУ ССШ №7 – І місце в міському етапі та ІІІ місце на обласному»), інформаційно-просвітницький проект «Біоетика» БО БФ «Щаслива лапа», Всеукраїнський конкурс дитячої творчості  «День зустрічі птахів» (КУ ССШ №7), Всеукраїнський проект «Відкривай Україну» (КУ ССШ №25 – І місце), Всеукраїнський екологічно-освітній проект «Компола» (КУ ЗОШ №5, КУ ССШ №10), екологічний проект «Еко-сумки для Еко Сум» за підтримки СМР, Euroclub, Center for Eurointiatives (ЗДО №22, КУ ЗОШ №№ 12, 20,  КУ ССШ №№1, 3, 7 (школа-рекордсмен за кількістю виготовлених еко-сумок (200 сумок)), 10).

Для утилізації опалого листя та органічних відходів у ЗДО №№ 16, 25, 33, 36, КУ ЗОШ №5 використовується компостна яма. ЗДО №40 заключив договори з ТОВ «А-МУССОН» про надання послуг з вивезення побутових відходів та з комунальним підприємством «СУМИЖИЛКОМСЕРВІС» про надання послуг із захоронення побутових відходів.

У КУ ЗОШ №27 встановлені баки для сортування сміття. На території   КУ ССШ №10 розміщено 1 компостний  ящик для утилізації  відходів об’ємом 900 л, у приміщенні закладу 10 картонних контейнерів  для роздільного збору сміття (пластику, паперу, кришечок, батарейок).

Членами гуртків, секцій наукових шкільних об’єднань постійно розробляються наукові проекти, створюються ініціативні групи з питань екологічної безпеки, раціонального природокористування, просвітницької роботи (ініціативна група «Метеомайданчик – частина екологічної стежини» ДНЗ №8, творча група «Екологічна майстерня» ДНЗ №27, екологічне об’єднання «Еко» В.-Піщанська ЗОШ, екологічна секція НТУ «Еврика» КУ ССШ №7, гурток «Біолайф» КУ ССШ №10). Учні КУ ССШ №25 навчаються за програмою «Активні громадяни» з питань популяризації «еко життя» та збереження екосистеми суші (за підтримки Британської Ради в Україні).

Вищезазначене є свідченням того, що в закладах освіти міста за 2018-2019 навчальний рік робота щодо еколого-просвітницької та природоохоронної діяльності проводилася на належному рівні.

 

Висловлюємо подяку всім учасникам освітнього процесу за участь в заходах щодо популяризації «еко життя». 

26.09.2019

Інформаційно-методичний центр

управління освіти і науки

                                                                 Сумської міської ради

Чи повинні батьки купувати підручники?

 

Відповідно до абзацу другого частини третьої статті 4 Закону України “Про освіту”, постанови Кабінету Міністрів України від 23.01.2019 № 41 «Про затвердження Порядку забезпечення підручниками та посібниками здобувачів повної загальної середньої освіти і педагогічних працівників» визначено механізм безоплатного забезпечення здобувачів повної загальної середньої освіти і педагогічних працівників підручниками та посібниками (зокрема електронними та з аудіосупроводом), що були визначені за результатами конкурсного відбору, проведення якого організовує та забезпечує МОН, та видані (перевидані) за кошти державного бюджету.

Заклади загальної середньої освіти забезпечені підручниками за рахунок державних коштів в установленому законодавством порядку. За державне замовлення та забезпечення підручниками несе відповідальність керівник закладу. Бібліотечні фонди  шкіл постійно оновлюються новими підручниками. Крім того, в учнів є доступ до е-підручників через Національну освітню електронну платформу.

 Отже, купувати підручники батьки не повинні.

 

 

 

Методист ІМЦ                                            Л.І.Некрасова 

16 травня 2019 у Конгрес-центрі СумДУ відбувся захід "День Кар’єри ЄС", спрямований на ознайомлення та поширення інформації про шляхи професійного зростання, освітні та кар’єрні можливості для молоді в контексті європейської інтеграції України.

Учнівська молодь закладів освіти мали можливість ознайомитися з презентаціями вакансій підприємств та організацій міста під час роботи «Ярмарку вакансій», а також долучитися до тренінгів та експрес-курсів з вивчення європейських мов.

14 команд шкільних євроклубів закладів освіти №№ 2, 7, 9, 10, 13, 15, 16, 17, 21, 23, 26, 27, 29 та гімназії № 1 взяли участь у грі на тематику європейської інтеграції та кар’єри в ЄС "Що? Де? Коли?". Переможне I місце посіла команда євроклубу «Євроміст» (ССШ № 10), володарями нагород за зайняте II і III місця стали євроклубівці ‘Euro sweet’ (ЗЗСО № 21) та команда євроклубу «Вектор» (ССШ № 17).

 

Учасники  заходів зазначили, що "День Кар’єри ЄС" - сучасна інформаційна платформа освітніх можливостей та карєрного зростання для молодих українців.

17.05.2019

Інформаційно-методичний центр

управління освіти і науки

 

Сумської міської ради

«Здоровий спосіб життя – запорука успішності»

 

9 жовтня 2018 року на базі ЗОШ № 22 відбулася ІІІ міська інтерактивна гра з основ здоров’я та безпеки життєдіяльності. Гра традиційно проходила в межах проведення заходів, присвячених Тижню безпеки життєдіяльності. Цьогоріч до участі були запрошені команди учнів ССШ №№ 1, 2, ЗОШ №№ 15, 22, 27, ЗЗСО № 26. Школярі продемонстрували вміння розв’язувати складні конфліктні ситуації, складати меню здорового харчування, аналізувати відеоматеріал щодо порушення правил дорожнього руху, формування здорового способу життя. Творчий конкурс «Стоп! Комп’ютерна залежність!» дозволив не лише визначити рівень знань учнів з питань кібербезпеки, а й створити книги-розкладки з означеної тематики для молодших школярів.

Вінцем свята стало проведення майстер-класу «Майстерня Пані Осені» засновником флористичної компанії «Древо бажань» Макерською Вікторією. Учні отримали унікальні поради щодо створення осінніх композицій з підручного матеріалу. Створені букети, без сумніву, сприяли не лише формуванню естетичного смаку учасників, а й розвитку духовного здоров’я.

За підсумками конкурсних змагань перемогу отримали учні ЗОШ № 27, ІІ місце здобули учні ЗОШ № 22, ІІІ – учні    ССШ № 2.

Вітаємо переможців!!!

 

 

Інформаційно-методичний центр

управління освіти і науки

 

Сумської міської ради

Узагальнені результати конкурсного відбору проектів підручників для 5 та 10 класів закладів загальної середньої освіти міст

 

З 17 по 27 квітня заклади загальної середньої освіти міста Суми здійснювали вибір електронних версій оригінал-макетів підручників для 10 та 5 класів, поданих на конкурсний відбір проектів підручників для 5 та 10 класів закладів загальної середньої освіти.

 

Узагальнене замовлення_5_клас_2018

Узагальнене замовлення_10_клас_2018

 

 

Основи протипожежних знань: формування навичок безпечної поведінки

 

З метою формування в учнів основ безпечної поведінки, вироблення алгоритму дій у разі виникнення пожежі, популяризації професії рятівника Сумський міський відділ Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області спільно з Інформаційно-методичним центром управління освіти і науки започаткували проведення громадської Акції «Запобігти. Врятувати. Допомогти» серед учнів закладів освіти.

Першими учасниками Акції стали учні 5 класу Сумської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 20, які 14 березня 2018 року були гостями 1-го Державного пожежно-рятувального загону Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області.

Працівники служби не лише ознайомили школярів із пожежно-рятувальною технікою, спорядженням, особливостями професії рятівника, а й акцентували увагу на правилах пожежної безпеки в побуті, нагадали алгоритм дій при виявленні вибухонебезпечних предметів. Для кращого засвоєння наданої інформації діти отримали тематичні пам’ятки. Кульмінацією заходу стала надана учням можливість відчути себе рятувальниками, побувати в пожежній машині, надягнувши відповідний спецодяг.

Проведення подібних акцій дозволить учням виробити основи щоденної безпечної поведінки, сприятиме формуванню здоров’язбережувальної компетенції. Захід – яскраве підтвердження тези, що спільними зусиллями можна добиватися значних успіхів.

 Інформаційно-методичний центр

управління освіти і науки Сумської

міської ради (з матеріалів Сумського

міського відділу Управління Державної

служби України з надзвичайних ситуацій

у Сумській області)

Старт проекту «Я маю право!»

 

Питання правопросвітницької діяльності не один рік турбують українське суспільство. Знати свої права, вміти їх захищати – стиль життя кожного європейця, а значить і українці не повинні стояти осторонь від цього. Питання правового захисту населення не просто постійно обговорюються на різноманітних міських та освітянських заходах, розроблена та запроваджена в життя широка практична складова – тренінги, брейн-ринги, квести, турніри тощо.

2018 рік оголошено Президентом України П.Порошенко роком реалізації правопросвітницького проекту «Я маю право!», а 19 лютого 2018 року проект стартував і у м. Суми. У межах навчального семінару відбулась зустріч учителів правознавства міста з начальником відділу реєстрації нормативно-правових актів правової роботи та правової освіти Головного територіального управління юстиції в Сумській області Зубко М.О., який презентував проект та розповів про основні напрямки його реалізації в місті та області.

Учителі отримали необхідну інформацію щодо діяльності центрів безоплатної первинної та вторинної допомоги, змін чинного законодавства щодо захисту прав людини. Вагомою підтримкою в реалізації проекту стало отримання педагогами роздаткових матеріалів для використання у роботі.

План реалізації проекту розроблено і в управлінні освіти і науки Сумської міської ради. Тож приступаймо до його реалізації!!!

 

Інформаційно-методичний центр

управління освіти і науки

 

Сумської міської ради

Запобігти. Врятувати. Допомогти

 

Це гасло на сьогодні не лише не втратило актуальності, а навпаки набуває широкого змісту. Від кожної свідомої людини, її відношення до питань безпеки залежить власне життя, добробут та спокій громади. Особливо значимим для суспільства залишається питання пожежної безпеки.

З початку року на Сумщині сталося більше 150 пожеж, матеріальні збитки від яких склали понад 2 млн. 800 тис. грн. У вогні загинуло 14 людей. Трагічні випадки зафіксовані у більшості районів та обласному центрі. Слід констатувати, що більшість пожеж виникла саме у житловому секторі.

         Зважаючи на тривожну статистику, Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Сумській області, управління освіти і науки Сумської міської ради, Інформаційно-методичний центр вкотре звертаються до учнів та їх сімей з проханням неухильно дотримуватися правил пожежної безпеки. Майже кожній пожежі можна запобігти!

У закладах освіти міста систематично проводяться інформаційні превентивні та виховні заходи протипожежної тематики. Проте, не слід забувати й про сімейно-родинне виховання. У кожній родині обов’язково необхідно обговорити не лише заходи щодо запобігання пожежі, а й порядок дій у разі її виникнення: спосіб виклику пожежно-рятувальної служби «101», евакуації дітей, гасіння пожежі на початковій стадії, безпечні маршрути виходу з приміщення. Не забувайте розповідати дітям про небезпеку, яку приховує у собі вогонь.

         Завжди дбайте про належний протипожежний стан власних помешкань! Зокрема: слідкуйте за станом електромережі; у разі виходу з приміщень не залишайте увімкненими телевізори, праски, обігрівачі; не паліть у ліжку; не залишайте малолітніх дітей без нагляду, та не дозволяйте їм бавитися сірниками; намагайтеся уникати перевантаження електричних мереж, не вмикайте одночасно побутові електроспоживачі великої потужності; при використанні пічного опалення слідкуйте за його станом та  не розпалюйте вогонь легкозаймистими рідинами.

         Пам'ятайте! Лише виконання елементарних правил пожежної та власної безпеки зможе зберегти ваше життя та майно від вогню. 

Інформаційно-методичний центр

управління освіти і науки Сумської

міської ради (з матеріалів Сумського

міського відділу Управління Державної

служби України з надзвичайних ситуацій

у Сумській області)

 

Інформація

Відповідно до листа Міністерства освіти і науки України від 06.02.2018 № 1/9-79 «Про вибір і замовлення підручників для 5 класу» з 8 по 14 лютого 2018 року заклади загальної середньої освіти вибирали та замовляли підручники для учнів 5 класу.

Узагальнений перелік замовлених підручників для 5 класу:

1. «Українська мова. 5 клас» (авт. Єрмоленко С. Я., Сичова В. Т.).

2. «Українська мова. 5 клас» (авт. Заболотний О. В., Заболотний В. В.).

3. «Українська мова. 5 клас» (авт. Глазова О. П.).

4. «Українська література. 5 клас» (авт. Авраменко О. М.).

5. «Українська література. 5 клас» (авт. Коваленко Л. Т.).

6. «Англійська мова (5-й рік навчання). 5 клас» (авт. Несвіт А. М.).

7. «Англійська мова (5-й рік навчання). 5 клас» (авт. Карпюк О. Д.).

8. «Англійська мова для спеціалізованих шкіл з поглибленим вивченням англійської мови. 5 клас» (авт. Калініна Л. В., Самойлюкевич І. В.).

9. «Німецька мова (1-й рік навчання). 5 клас» (авт. Сидоренко М. М.,

Палій О. А.).

10. «Німецька мова (1-й рік навчання). 5 клас» (авт. Сотникова С. І.,

Білоусова Т. Ф.).

11. «Німецька мова (5-й рік навчання). 5 клас» (авт. Сотникова С. І.,

Гоголєва Г. В.).

12. «Французька мова (1-й рік навчання). 5 клас» (авт. Чумак Н. П.,

Кривошеєва Т. В.).

13. «Зарубіжна література. 5 клас» (авт. Ніколенко О. М., Конєва Т. М.,

Орлова О. В., Зуєнко М. О., Кобзар О. І.).

14. «Зарубіжна література. 5 клас» (авт. Волощук Є. В.).

15. «Математика. 5 клас» (авт. Тарасенкова Н. А., Богатирьова І. М., Бочко О. П., Коломієць О. М., Сердюк З. О.).

16. «Математика. 5 клас» (авт. Мерзляк А. Г., Полонський В. Б., Якір М. С.).

17. «Математика. 5 клас» (авт. Істер О. С.).

18. «Природознавство. 5 клас» (авт. Ярошенко О. Г, Бойко В. М.).

19. «Природознавство. 5 клас» (авт. Коршевнюк Т. В., Баштовий В. І.).

20. «Основи здоров’я. 5 клас» (авт. Бойченко Т. Є., Василенко С. В.,

Гущина Н. І., Василашко І. П., Коваль Н. С., Гурська О. К.).

21. «Основи здоров’я. 5 клас» (авт. Бех І. Д., Воронцова Т. В.,

Пономаренко В. С., Страшко С. В.).

22. «Російська мова (5-й рік навчання) для закладів загальної середньої освіти з навчанням українською мовою. 5 клас» (авт. Давидюк Л. В.).

23. «Російська мова для закладів загальної середньої освіти з навчанням

російською мовою. 5 клас» (авт. Бикова К. І., Давидюк Л. В., Рачко О.Ф.,

Снітко О. С.).

24. «Інтегрований курс «Література» (російська та зарубіжна). 5 клас» (авт.

Ісаєва О. О., Клименко Ж. В.).

 

Методист ІМЦ                                                     Л.І.Некрасова

 

Безпечні свята

 

Щороку 19 січня відзначається православними християнами як одне з найбільших свят свято Водохреща. Для того, щоб свято не обернулося трагедією, необхідно чітко дотримуватися правил поведінки перебування на воді та льоду.

1. Неприпустимим є купання в необладнаних для цього місцях та в місцях із неперевіреним дном.

2. Не можна розпочинати Хрещенське пірнання у воду без представників служб порятунку і медичних працівників та дозволяти купання дітям без нагляду батьків чи дорослих.

3. Не можна пірнати у воду безпосередньо з льоду.

4. Перед купанням необхідно розігріти тіло. До ополонки слід підходити в зручному взутті.

5. Занурюватися найкраще по шию, не замочивши голову, щоб уникнути рефлекторного звуження судин головного мозку.

6. Не слід перебувати в ополонці більше 1 хвилини, щоб уникнути загального переохолодження організму.

7. При виході не слід триматися за металеві поручні, використовуйте сухий рушник.

8. При груповому купанні кількість людей, що знаходиться у воді, не повинна перевищувати трьох осіб.

9. Для зміцнення імунітету й уникнення можливості переохолодження необхідно випити гарячого чаю з попередньо підготовленого термоса.

Подбайте про своє здоров’я та здоров’я своїх близьких, не нехтуйте правилами безпечної поведінки на льоду.

 

 

Сумський міський відділ

Управління Державної

служби України

 

з надзвичайних ситуацій у Сумській області, Інформаційно-методичний центр

 

Інформація

 

 

 

20.12.2017 року на базі Комунальної установи Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 7 імені Максима Савченка для вчителів фізичної культури м. Конотоп проведено семінар з теми «Формування здоров’язбережувальної компетентності на уроках фізичної культури».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інформаційно-методичний центр

 

управління освіти і науки

 

Сумської міської ради

 

 

 

 

 

Громадянська освіта в м. Суми

 

 

 

Питання формування громадянської компетентності наразі залишається надзвичайно актуальним для мешканців міста Суми. Активна життєва позиція, здатність продукувати та реалізовувати ідеї, конструктивно співпрацювати з органами влади – платформа для розвитку не лише громадянина Української держави, а й свідомого члена громади. Саме ідеї формування активного громадянина шляхом саморозвитку та самоосвіти були покладені в основу майстерні громадської участі, що проходив у форматі Open Space. Захід традиційно проводиться в рамках проекту «Регіональні Голоси – Створюємо Мости для Демократії» за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини.

 

Формат Open Space, обраний організаторами заходу, дозволив обговорити актуальні питання якості неформальної освіти, можливості її використання в навчальному процесі, у проектній діяльності тощо. Ціннісною складовою майстерні можна вважати активну взаємодію педагогів шкіл з викладачами вищих навчальних закладів, обласного інституту післядипломної освіти, представниками громадських організацій, розробку спільних заходів, створення платформи для подальшої співпраці.

 

Учасники майстерні громадської участі відзначили ефективність та доцільність заходу в умовах реформування освіти, реалізації Концепції «Нова українська школа».

 

 

 

 

 

 

 

 

Інформаційно-методичний центр

управління освіти і науки

Сумської міської ради

20.09.2017 р.

 

 

 

 

 

 

 

Україна починається з тебе

В.М. Чорновіл

 

 

 

14 лютого 2017 року в рамках тижня військово-патріотичного виховання до Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав Інформаційно-методичним центром для допризовників навчальних закладів міста організовано військово-спортивне свято, у якому взяли участь учителі предмета «Захист Вітчизни» та 26 старшокласників.

 

Захід проведено на базі інтерактивного лазерного тиру «Рубін», який розташований на території військової частини польова пошта В-1060.

 

З профорієнтаційно-роз’яснювальною бесідою щодо престижності служби в Збройних силах України, уміння захищати свою Батьківщину виступив заступник міського військового комісаріату Самонов В.А. Також учні мали змогу вдосконалити свої навички зі стрільби з лазерної зброї, познайомитися з матеріально-технічною базою кафедри військової підготовки СумДУ.

 

 

Інформаційно-методичний центр

управління освіти і науки

Сумської міської ради

 

 

Перші кроки в великий спорт

 

 

 

Дитячо-юнацька спортивна школа № 2 (директор     Токарєв В.Г.) – позашкільний заклад спортивного профілю, який забезпечує розвиток здібностей вихованців в обраному виді спорту. У спортивній школі створено необхідні умови для гармонійного виховання, фізичного розвитку, змістовного відпочинку і дозвілля дітей, підготовки спортивного резерву для збірних команд України.

 

У 2016 році в КДЮСШ № 2 працювало 5 відділень з чотирох видів спорту (волейбол юнаки, гімнастика спортивна (дівчата), гімнастика спортивна (юнаки), гімнастика художня, спортивна акробатика). Найбільш чисельне відділення спортивної акробатики, до складу якого входить 16 груп (160 учнів). Усього в закладі працює 40 груп, займаються різними видами спорту 389 учнів, яких готують 21 тренер.

 

Результатом діяльності тренерського колективу        КДЮСШ № 2 є перемоги вихованців на змаганнях Всеукраїнського рівня. У 2016 році юні спортсмени  закладу брали участь:

 

 • у 11 Всеукраїнських змаганнях: волейбол юнаки - 2 зм.; художня гімнастика – 3 зм.; спортивна акробатика - 6 зм. Кращі результати показали вихованці: Козолуп Ангеліна, Шевчук Катерина, Колмогорова Наталія, Середа Євгенія, Семерня Анна;

 • у 9-ти змаганнях обласного рівня: зі спортивної гімнастики  команда в складі Пташниченко С., Дубовік Є., Ліннік Д. Забродіної О., Мурзи К., Бабанської А., посіла ІІІ місце.

  Протягом 2016 року в спортивній школі підготовлено 3 майстри спорту-Шевчук Катерина, Колмогорова Наталія, Ляшко Катерина; 3 кандидати в майстри спорту- Ткаченко Дарина, Ткаченко Богдана, Ніколаєнко Яна.

  За підсумками рейтингу КДЮСШ № 2 у 2016 році визначено кращих спортсменів та тренерів. Трійка кращих спортсменів: Козолуп Ангеліна, Шевчук Катерина, Колмогорова Наталія (спортивна акробатика, жіноча група);

  Ткаченко Богдана, Ніколаєнко Яна (спортивна акробатика, жіноча пара);

  Ляшко Катерина (художня гімнастика).

  Трійка кращих тренерів: Коржова В.Ю., Черняк Н.В. (спортивна акробатика); Бугайов В.С. (волейбол).

   

  Інформаційно-методичний центр

  управління освіти і науки

  Сумської міської ради

 

 

Досвід кращих – надбання всіх

 

 

 

10 лютого 2017 року на базі Сумської гімназії № 1 для вчителів фізичної культури навчальних закладів проведено семінар-практикум за участю Духовного Лева Фешелевича, кандидата педагогічних наук, відмінника освіти України, наукового керівника експериментального навчального закладу, заслуженого працівника фізичної культури і спорту України, учителя фізичної культури Київської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 201.

 

Учителі переглянули урок з теми: «Інтенсифікація та максимальна реалізація фізичних можливостей учнів на уроці фізичної культури». На уроці Духовний Л.Ф. продемонстрував, як за допомогою методу колового тренування можна підвищити ефективність уроку, вирішити виховні та оздоровчі завдання. Засоби колового тренування, які використовує вчитель під час уроку ‑ це фізичні вправи основної та спортивної гімнастики, легкої атлетики, спортивних ігор та інші. Такий метод, використаний учителем, забезпечив високу моторну щільність уроку й піднесений емоційний стан учнів.

 

У теоретичній частині семінару Духовний Л.Ф. обговорив з учителями питання «Використання інтерактивних технологій навчання на уроках фізичної культури».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інформаційно-методичний центр

управління освіти і науки

Сумської міської ради

 

12.02.2017 р.

 

 

 

 

День Соборності України

 

 

 

22 січня – одна з найважливіших дат в історії українського народу. Саме в цей період святкується День Соборності України, День Першої Незалежності, День загальнонаціонального єднання.

 

Національна єдність є не лише базовою цінністю, а й обов’язковою передумовою успішного спротиву зовнішній агресії. Саме цей постулат виступає необхідною складовою формування покоління свідомих громадян незалежної України, яким притаманна активна життєва позиція, бажання тісно співпрацювати з владою для блага держави, регіону.

 

У святкові дні в навчальних закладах міста проведено класні години «Соборна мати Україна одна на всіх, як оберіг», «Прекрасна і вільна моя Україна», «Ми – вільні громадяни вільної держави», «Мій рідний край, що зветься Україна», організовано виставки літератури «Соборність і злагода – умови процвітання України», «22 січня – День Соборності України» у бібліотеках.

 

Протягом 16-20 січня 2017 року в освітніх установах проведено вікторини «Незалежна Україна»,  «День Соборності», віртуальні подорожі «Люби, шануй, оберігай, усе, що зветься Україна», поетичні хвилинки «З Україною в серці», конкурс на краще читання поезій про Україну «Наш дім – родина, школа, місто – все це Україна», благодійні акції «Єднаймося, наша родино!», «Коло єдності», «Символ єдності», загальношкільні флеш-моби «З чого починається Україна», «Ланцюг єдності», «Єдина Україна», майстер-класи з виготовлення державної символіки.

 

Представники управління освіти і науки, Інформаційно-методичного центру, навчальних закладів взяли участь у загальноміських заходах: урочистому мітинзі «Соборна та єдина – рідна Україна», презентації арт-проекту «Місто – мрія», музичному флеш-мобі «Добрий ранок, Україно!».

 

 

Інформаційно-методичний центр

управління освіти і науки

 

Сумської міської ради

 

 

 

 

Зустріч лідерів учнівського самоврядування шкіл

 

міста з представниками «Школи Енергії»

 

 

 

Довкола останнім часом усе частіше говорять про збереження енергії, але ж говорити – мало. 6 лютого 2017 року на засіданні лідерів учнівського самоврядування шкіл міста, яке проходило на базі Сумського Палацу дітей та юнацтва представники комунальної установи Сумська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 5 презентували проект «Школа Енергії». Метою проекту є покращення енергоефективності та енергозбереження в школах шляхом проведення енергетичних моніторингів для підняття рівня обізнаності школярів щодо витрат енергії та передачі їм технічних знань з питань споживання енергії.

 

 «Проект відбувається вже другий рік в Україні й ми є його безпосередніми учасниками. У минулому році було відібрано з усієї країни 25 шкіл, а в цьому 15 і ми знову потрапили в це число», – розповідає керівник проекту «Школа Енергії» у м. Суми Ломака Вікторія Василівна, учитель англійської мови комунальної установи Сумська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 5.

 

У рамках цього проекту учні разом з керівником проводили безліч вимірювань пов’язаних з енергоспоживанням в їхній школі, училися користуватися спеціальними приборами та робити розрахунки й висновки.

 

Представники «Школи Енергії» презентували лідерів учнівського самоврядування шкіл міста свій відеоролик, у якому надані поради щодо збереження енергії:

 

 1. Замінити лампи розжарювання на енергозберігаючі.

 2. Прати при низькій температурі.

 3. Гасити світло, йдучи з приміщення.

 4. Протирати лампочки. Пил з’їдає 20% світла.

 5. Замінити застарілу енергопроводку.

 6. Не залишати електроприлади в режимі очікування.

 7. Утеплити вікна.

 8. Готувати в електропечі одночасно кілька страв.

   

  Наостанок зустрічі, Вікторія Василівна закликала лідерів учнівського самоврядування шкіл міста брати участь у виклику #school_energy 2:0, метою якого є створення відео з обіцянкою, що саме ти будеш робити задля збереження енергії. По завершенню опалювального сезону найактивніші  учасники навчальних закладів отримають подарунки.

  Тож, як прозвучало у відео: «Кожен має вкласти свою частинку в збереження енергії».

   

 

Інформаційно-методичний центр

 

управління освіти і науки

 

Сумської міської ради

 

09.02.2017 р.

 

 

 

 

З надією на краще…

 

 

 

«Дні «Дня» у Сумах»… Здається простий набір слів. Але це лише для тих, хто ніколи не тримав у руках газету «День», хто не зачитувався сміливими репортажами на актуальну тематику українського життя, хто не задумувався над глибиною суті української натури. Для багатьох сумчан саме «День» є рупором громадської думки, лідером у формуванні світоглядної позиції, є газетою, що має власне обличчя.

 

Протягом 2-х тижнів спецкори та журналісти цього чудового видання радують сумчан фотовиставкою, що проходить у муніципальній галереї. «Мить життя» – це і є фотографія. Але побачити та зафіксувати цю мить та ще й так, щоб у інших защеміло серце – це справжня майстерність.

 

«Я побачив обличчя війни…», «Ми стояли біля фото «Повертайся живим» і плакали, так було боляче…», «Для мене відкрився новий світ України…», «У мене тремтіла душа під час розповіді екскурсовода, але я вийшла з думкою: «У нас все буде добре»… Такими були враження сумських школярів після відвідання виставки. Саме ці чудово підібрані фотографії дозволяють бути пильнішими та відвертішими один з одним, шанувати сімейні цінності та кожну мить життя…

 

(своїми враженнями та світлинами радо поділились учні       ЗОШ №№ 6, 22, 24, 26).

 

 

Інформаційно-методичний центр

управління освіти і науки

Сумської міської ради

 

 

До сучасної школи разом з Центром нової освіти

 

28-29 січня 2017 року на базі ЗОШ № 12 міста Суми для керівників та вчителів навчальних закладів проведено тренінги за участю Івана Іванова, засновника Центру нової освіти, автора інноваційних навчальних програм, сертифікованого вчителя-експерта Microsoft, педагогічного дизайнера.

 

Учителі працювали над методикою та інструментами розвитку компетенцій ХХІ ст. Нині - це найпопулярніша тема сьогодення, оскільки школа має готувати не тільки до ЗНО, а й до життя в конкурентному світі з перших класів.

 

На занятті обговорено нові моделі навчання в освіті, що визначатимуть наше майбутнє через 5-10 років; вирішення реальних завдань та напрям професійного розвитку.

 

Спільна робота з досвідченим тренером у міні-групах у неформальній атмосфері сприяла появі нових ідей, творчості, бажання бути креативним учителем і йти в ногу з часом.

 

Дякуємо Івану Іванову за цікаве та корисне навчання!

 

Інформаційно-методичний центр

управління освіти і науки

Сумської міської ради

 

 

 

 

31.01.2017

 

МІСЬКИЙ СЕМІНАР-ПРАКТИКУМ

 

 «УПРОВАДЖЕННЯ ХМАРНИХ СЕРВІСІВ У НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНИЙ ПРОЦЕС ЗАГАЛЬНООСВІТНІХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ»

 

на головну res 

 

19 січня 2017 року на базі Сумського державного університету відбувся міський семінар-практикум з теми «Упровадження хмарних сервісів у навчально-виховний процес загальноосвітніх навчальних закладів», організований Інформаційно-методичний центром.

 

Мета заходу – висвітлення актуальних питань щодо упровадження хмарних сервісів у навчально-виховний процес загальноосвітніх навчальних закладів. У роботі семінару взяли участь: 22  заступники директорів з навчально-виховної роботи загальноосвітніх навчальних закладів, 25 учителів інформатики та 76 учителів початкової школи.

 

Учасників семінару привітали:

 

 • Литвинова С.Г., доктор педагогічних наук, завідувач відділу технологій відкритого навчального середовища Інституту інформаційних технологій і засобів навчання НАПН України.
 • Проценко С.І., доктор фізико-математичних наук, професор, декан факультету електроніки та інформаційних технологій СумДУ.

 

Ознайомила учасників з програмою роботи Плахотнікова Г.Д., директор Інформаційно-методичного центру управління освіти і науки Сумської міської ради, яка пояснила актуальність упровадження хмарних сервісів у навчально-виховний процес загальноосвітніх навчальних закладів міста.

 

Тренінгові заняття провели:

 

 • Литвинова С.Г., доктор педагогічних наук, завідувач відділу технологій відкритого навчального середовища Інституту інформаційних технологій і засобів навчання НАПН України;
 • Артюх Ю.В., заступник директора з навчально-виховної роботи Конотопської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 9 Конотопської міської ради;
 • Пата О.І., учитель інформатики Шосткинської гімназії Шосткинської міської ради.

 

Питання нормативно-правового забезпечення навчально-виховного процесу загальноосвітніх навчальних закладів із використання інформаційно-комунікаційних технологій висвітлила Косик В.М., завідувач відділу цифрової грамотності НДУ «Інститут модернізації змісту освіти».

 

Роботу Сумського державного університету за напрямом упровадження хмарних сервісів висвітлив Півень А.Г., начальник центру комп’ютерних технологій СумДУ.

 

Тенденції розвитку апаратного забезпечення сучасного навчального закладу презентував Кохан О.В., директор компанії «Розумники».

 

Технологією навчання учнів початкової школи Smart Kids висвітлила Литвинова С.Г., доктор педагогічних наук, завідувач відділу технологій відкритого навчального середовища Інституту інформаційних технологій і засобів навчання НАПН України.

 

Презентацію електронних освітніх ресурсів для учнів початкової школи Smart Kids провів Каплаушенко Ігор, медіа-директор компанії «Розумники».

 

 

Інформаційно-методичний центр

управління освіти і науки

Сумської міської ради

23.01.2017 р.

 

 

Зміни до Конституції України через зміну свідомості

 

 

 

12 та 16 січня 2017 року Сумська гімназія № 1 та ЗОШ № 24 стали базовими майданчиками для реалізації проекту «Використання світового експертного досвіду та проведення публічних консультацій у процесі внесення змін до Конституції України». Проект реалізується громадською організацією «Міжнародний центр перспективних досліджень» та має на меті акцентувати увагу молоді щодо можливостей впливу суспільства на формування основного закону держави.

 

Учні ССШ №№ 9, 10, ЗОШ №№ 4, 6, 12, 13, 24, гімназії № 1 отримали можливість в ігровій формі ознайомитись зі світовим досвідом розробки та впровадження конституційних норм, проаналізувати складний шлях вироблення та становлення принципів розвитку демократичного суспільства. За допомогою регіональних представників громадської організації «Міжнародний центр перспективних досліджень» кожен учасник заходу зміг усвідомити значимість процесів нормотворення в країні, важливість участі в них кожного громадянина. «Зміни в державі починаються зі зміни свідомості кожного, усвідомленням себе не гвинтиком могутньої системи, а її важливою складовою, від діяльності якої залежить життєздатність всього організму» – такий важливий спільний висновок учасників заходу.

 

 

Інформаційно-методичний центр

управління освіти і науки

Сумської міської ради

 

20.01.2017 р.

 

 

Громадянська освіта є!!!

 

 

 

13 грудня 2016 року вчителі правознавства ССШ №№ 7, 10, ЗОШ № 27 отримали унікальну можливість стати учасниками регіонального проекту, присвяченого розвитку громадянської освіти. Захід проведено за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини в рамках проекту «Регіональні Голоси – створюємо Мости для Демократії».

 

Майстерня громадської участі, проведена у форматі Open Space, об’єднала не лише освітян, а й представників різних громадських організацій, депутатів, лікарів, студентів та й просто небайдужих до питань демократії людей. Учасники змогли обрати для обговорення найбільш значущі для регіону проблеми, серед яких необхідно відзначити: моделі співпраці територіальних громад та влади, можливості інтегрування неформальної освіти до формальної, розвиток регіональної реклами для поширення принципів громадянської освіти, шляхи формування цінностей громадянського суспільства.

 

Формат проведення заходу виявився цікавим та корисним, адже дозволив побачити різні підходи до вирішення проблем громади, намітити шляхи їх розв’язання, спонукав до подальших роздумів.

 

Основні питання, поставлені організаторами Open Space: чи є громадянська освіта в м. Суми, як виховати відповідального громадянина? хоча і потребують подальшого доопрацювання та розвитку та все ж дозволяють з впевненістю сказати: «Громадянська освіта в місті Суми є!!!»

 

Інформаційно-методичний центр

управління освіти і науки

Сумської міської ради

 

 

Всеукраїнський урок самоврядування

 

 

 

 

6 грудня 2016 року з ініціативи Асоціації міст України для школярів республіки проведено Всеукраїнський урок місцевого самоврядування. Захід проведено у веб-форматі з метою підвищення іміджу місцевого самоврядування серед громадян, поширення ідей децентралізації, підвищення політичної грамотності учнів, формування їх активної громадянської позиції. Представники учнівського самоврядування м. Києва могли не лише ознайомитися з основами державної політики щодо повноважень органів місцевого самоврядування, бюджету, участі молоді в політичних та економічних реформах, а й поставити власні запитання безпосередньо «викладачам уроку» – Віце-прем’єр-міністру України Г.Зубку, Голові Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування С.Власенку, директору Асоціації міст України М.Пітцику. Сумські школярі змогли долучитися до заходу в онлайн-режимі та задати письмово запитання представникам влади. Не залишилась осторонь Всеукраїнського уроку і педагогічна громада. Колектив ЗОШ № 27 отримав персональне запрошення щодо участі в заході, але враховуючи карантинні заходи в місті його учасниками стали педагоги навчального закладу та методисти Інформаційно-методичного центру.

 

Всеукраїнський урок місцевого самоврядування став додатковою платформою для більш глибокого усвідомлення політичних реформ у державі, відкрив додаткові можливості для школярів щодо створення та реалізації перспективних регіональних проектів.

 

 

Інформаційно-методичний центр

управління освіти і науки

Сумської міської ради

 

09.12.2016 р.

 

 

МОЛОДІЖНА ІНІЦІАТИВА

 

У листопаді 2016 року відбувся міський конкурс учнівських проектів «Молодіжна ініціатива». Організаторами конкурсу виступили Інформаційно-методичний центр управління освіти і науки Сумської міської ради та комунальний заклад Сумський Палац дітей та юнацтва.

 

Протягом місяця шкільні команди, які складалися з 2-4 учнів віком від 13 до 17 років та керівника, працювали над оформленням ідеї, яку потрібно було описати. Організатори запропонували учасникам описати проект у формі, яку використовують громадські організації для участі в обласному конкурсі проектів, для яких надається фінансова підтримка.

 

На розгляд журі було запропоновано 7 проектів від таких навчальних закладів міста як: КУ ССШ №№ 9, 10, 17, 29 та КУ ЗОШ №№ 4, 13, 27. Приємно зазначити, що основним лейтмотивом більшості проектів було волонтерство у різних його проявах. Це і допомога безпритульним тваринам, і благодійна діяльність, яка спрямована на людей різних соціальних категорій: дітей з особливими потребами, воїнів АТО та їх сімей, людей похилого віку. Важливо відмітити, що всі проекти були національно-патріотичного спрямування, враховуючи принципи національної самосвідомості та самоактивності.

 

1 грудня 2016 року на базі Інформаційно-методичного центру управління освіти і науки Сумської міської ради відбувся захист учнівських проектів, на якому було визначено переможців. Отже:

 

1 місце – проект КУ ЗОШ № 27 «Ми відповідаємо за тих, кого приручили» (керівник Ворохта Анна Вікторівна);

 

2 місце – проект КУ ССШ № 10 «Тепло твоїх справ» (керівник Мусієнко Наталія Олександрівна);

 

3 місце – проект КУ ССШ № 17 «Україна – це ми» (керівники: Бондаренко Олена Миколаївна, Євтушенко Тетяна Михайлівна).

 

В основі ініціативи завжди лежить ідея – ідея щодо подолання проблем (або труднощів), пов'язаних з неможливістю задоволення позначених потреб. При цьому ідея може бути або творчим продуктом (і тоді вона буде інноваційною), або у когось «запозиченою». Однак, ідея так і залишиться ідеєю, якщо у її автора чи авторів не виникне мотивації щодо її втілення. Ми впевнені, що саме така форма як конкурс може виступати ефективним стимулом щодо мотивації, яка веде до дієвої активності у реалізації ідеї. Молодь, яка проявляє таку активність, отримує новий досвід у ролі ініціатора.

 

Інформаційно-методичний центр

управління освіти і науки

Сумської міської ради

 

09.12.2016 р.

 

 

Інформація про І (міський) тур

 

всеукраїнського конкурсу «Учитель року-2017»

 

 

 

5 грудня 2016 року на базі Сумської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 1 імені В. Стрельченка  відбулося урочисте відкриття І (міського) туру всеукраїнського конкурсу «Учитель року-2017», який проводиться з метою виявлення й підтримки творчих  учителів, підвищення їх професійної майстерності, популяризації педагогічних здобутків та триватиме до 9 грудня 2016 року. 

 

З вітальним словом до учасників та всіх присутніх звернулася заступник начальника управління освіти і науки Сумської міської ради
Дрига Т.В., зазначивши, що серед учасників конкурсу немає людей випадкових. Це вчителі, які завдяки своїй невтомній праці, високому професіоналізму, любові до своєї професії та дітей домоглися найкращих результатів.  

 

Цього року 19 конкурсантів з навчальних закладів  № 1, 2, 4, 5, 6, 7, 10,  12, 15, 21, 22, 29 змагатимуться в номінаціях «Біологія», «Інформатика», «Музичне мистецтво», «Початкова освіта». Конкурсні випробування передбачають проведення майстер-класу, уроку, фахового тестування, підготовку та реалізацію проекту, проведення експертизи підручника.

 

Безперечно, приємно й важливо бути визнаним на цьому конкурсі, отримати об`єктивну оцінку своєї роботи членами журі. Але якою б високою не була та оцінка, найвищий бал учителю можуть поставити тільки учні. Мільйон призів не замінить посмішки дитини та вдячності батьків. Це – сенс життя справжнього Вчителя.

 

Закриття І (міського)  туру Всеукраїнського конкурсу «Учитель року-2017» відбудеться 14 грудня 2016 року о 14.00 на базі Сумської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 29.

 

Інформаційно-методичний центр

управління освіти і науки

Сумської міської ради

 

05.12.2016 р.

 

 

Інформація

 

 

 

2 грудня 2016 року в Сумському міському центрі науково-технічної творчості молоді відбулось урочисте нагородження переможців VІІІ міської виставки-конкурсу творчих робіт дітей з інвалідністю „Відкритий простір”.

 

У виставці-конкурсі брали участь 92 дитини із 26-ти навчальних закладів міста. Було представлено 119 робіт у номінаціях «Живопис», «Вишивка», «Бісероплетіння»,  «Паперопластика, квілінг, пап’є-маше», «Декупаж», «Аплікація», «Вироби з природного матеріалу», «Топіарій»,   «Пластелінографія»,  «М’яка іграшка».    Гран-прі виставки  отримала учениця КУ ССШ №9 Смольникова Юлія за розпис на шовці – батік «Мальви». Переможцями  став 51 учень. Усі конкурсанти були нагороджені грамотами управління освіти і науки Сумської міської ради.

 

Учасників виставки-конкурсу  вітали зразковий театр пісні «Поляріс» (керівник Лагода І.В.) та дизайн-студія «Артель-мода» (керівник Ванєєва Л.О. )

 

Призами для переможців були квитки  до кінотеатру „Планета кіно”  на дитячий   фільм «Велика втеча», придбані за благодійні кошти працівників управління освіти і науки Сумської міської ради та  Господарського суду Сумської області.

 

         Висловлюємо подяку працівникам Сумського міського центру науково-технічної творчості молоді за творчий підхід в організації заходу, присвячене Міжнародному дню осіб з інвалідністю, та небайдуже ставлення до проблем соціалізації дітей з інвалідністю.

 

Інформаційно-методичний центр

управління освіти і науки

Сумської міської ради

 

05.12.2016 р.

 

 

«My profession is the best»

 

 

 

Згідно з Указом Президента України 2016 рік оголошено Роком англійської мови, як мови, що об’єднує світові спільноти та з метою сприяння її вивченню в Україні. На виконання цього Указу відповідно до плану роботи  навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Сумській області 22-23 листопада 2016 року проводився фестиваль робітничих професій  «My profession is the best» серед учнів та викладачів англійської мови області.

 

Метою заходу було сприяння вивченню іноземної мови для розширення доступу викладачів та учнівської молоді до світових економічних, соціальних, освітніх і культурних можливостей, які відкриває знання та використання англійської мови, виявлення обдарувань учнів, підвищення іміджу робітничих професій та фахового рівня викладачів іноземної мови.

 

ДПТНЗ «Сумське вище професійне училище будівництва і дизайну» представляла Косенко Олександра, викладач англійської мови зі своєю ученицею І курсу Ковальчук Дариною.  

 

Учасники показали яскраві презентації, розкрили свої таланти, своє ставлення до світу, розповіли про важливіші події в особистому житті, про власну формулу успіху. Яскраво презентували свій навчальний заклад та свою професію.  

 

До участі залучилися представниці театру моди «Галатея» з колекціями «Філіція», «Шотландські мотиви», «Єднання сердець».

 

Серед серйозних суперників у фестивалі  робітничих професій «My profession is the best» обидві учасниці вибороли почесне ІІ місце:

 

Косенко Олександра, викладач англійської мови ДПТНЗ «Сумське вище професійне училище будівництва і дизайну», - серед викладачів.

 

Ковальчук Дарина, учениця І курсу ДПТНЗ «Сумське вище професійне училище будівництва і дизайну», - серед учнів.

 

Вітаємо переможців і зичимо їм подальших здобутків!

 

Інформаційно-методичний центр

управління освіти і науки

Сумської міської ради

 

01.12.2016 р.

 

 

Знайомство з професією

 

 

 

26 листопада 2016 року гостинно відчинила двері для школярів міста Сумська філія Харківського національного університету внутрішніх справ. Учні та батьки мали можливість не лише ознайомитися з особливостями цьогорічної вступної кампанії, а й відвідати криміналістичну лабораторію, змодельоване судове засідання, міні-лекції викладачів. Особливу увагу відвідувачів привернули виставки військової зброї та сучасного технічного арсеналу національної поліції.

 

Професії слідчого, прокурора, криміналіста, адвоката надзвичайно важливі в сучасному суспільстві, адже пов’язані не лише із забезпеченням правопорядку, а й збереженням найбільшої цінності – людського життя. Саме тому вибір школярами майбутньої професії повинен бути усвідомленим. Відвідування учнями вищих навчальних закладів і є тією чудовою нагодою, яка дозволяє замислитись над своїм майбутнім, побачити себе в професії.

 

Інформаційно-методичний центр

управління освіти і науки

Сумської міської ради

 

01.12.2016 р.

 

 

Феєрія танцю

 

 

 

З метою виявлення та підтримки талановитих дітей та учнівської молоді, популяризації хореографічного мистецтва, естетичного виховання дітей і підлітків, пропаганди активних форм дозвілля, у рамках міського проекту «Мистецтво та діти», 28 жовтня 2016 року на базі Сумського державного університету проведено міський етап Всеукраїнського фестивалю дитячої та юнацької творчості «Чисті роси», номінація «Хореографічне мистецтво».

 

         Конкурсна програма міського етапу проходила за 3-ма рівнями виконавської майстерності: вищим, основним, початковим у кількісних групах (малі форми, формейшн) у номінаціях «Класичний танець», «Сучасний танець», «Народний танець», «Стилізація народного танцю», «Бальний танець», «Вуличний танець», «Естрадний танець».

 

У конкурсі брали участь 28 хореографічних колективів навчальних закладів №№ 1, 2, 7, 9, 10, 12, 13, 18, 22, 23, 25, 29, гімназія № 1, Олександрівська гімназія, ПДЮ, НВК №№ 11, 41.

 

Журі конкурсу в складі доцентів кафедри мистецької педагогіки та хореографії Інституту культури та мистецтва Сумського державного педагогічного університету ім. А.С. Макаренка Тригуб І.В., Тригуб С.В., старшого викладача хореографічного відділу Вищого училища мистецтва і культури ім. Д.С. Бортнянського Бойко В.Ф., директора Палацу культури ТОВ «МАШ-СЕРВІС», керівника зразкового ансамблю сучасного естрадного танцю «Візаві» Велінської Л.А. оцінило конкурсні виступи.

 

Перші місця вибороли хореографічні колективи «Живчик» КУ ССШ № 9, «Маестро» КУ ЗОШ № 13, «Візаві» КУ ЗОШ № 23, «Лілея» КУ ССШ № 29, «Амелія» Олександрівської гімназії, «Радість» ПДЮ.

 

На фото –композиція «Варенички» - подарунок хореографічного ансамблю Сумського державного університету «Феєрія», керівник Бондаренко Світлана Миколаївна.

 

 

 

 

Інформаційно-методичний центр

управління освіти і науки

Сумської міської ради

 

23.11.2016 р.

 

 

Пісенний вернісаж

 

 

 

У рамках міського проекту «Мистецтво та діти», з метою виявлення та підтримки талановитих дітей та учнівської молоді, широкої пропаганди серед дітей і молоді кращих зразків народної та сучасної української естрадної пісні, пропаганди активних форм дозвілля 18 листопада 2016 року на базі СумДУ проведено міський етап Всеукраїнського фестивалю дитячої та юнацької творчості «Чисті роси», номінація «Художнє виконавство» - «Співуча веселка».

 

Конкурсна програма міського етапу проходила за 3-ма рівнями виконавської майстерності: вищим, основним і початковим у трьох номінаціях: “Народний спів”, “Естрадний спів”, “Академічний спів”.

 

         Журі конкурсу в складі Бондаренко Ольги Олександрівни, художнього керівника культурно-мистецького центру Сумського державного університету, керівника народної вокальної студії Сумського державного університету, кандидата педагогічних наук , Куліжнікової Наталії Вікторівни, завідувача відділом народного пісенного мистецтва Вищого училища мистецтв і культури ім. Д.С.Бортнянського, Ластовецької Тетяни Миколаївни, артистки-солістки-вокалістки Сумської обласної філармонії, лауреата міжнародних конкурсів оцінило 104 конкурсні виступи.

 

Перші місця вибороли юні вокалісти із навчальних закладів №№ 2, 5, 7,  9, 10, 13, 15, 17, 18, 23, 24, 25, 26, гімназії № 1, ПДЮ, ЦНТТМ. Володарем Гран-прі міського етапу стала учениця КУ ССШ № 7 Ковріжкіна Олександра (керівник Нюкін Віталій Володимирович).

 

 

Інформаційно-методичний центр

управління освіти і науки

Сумської міської ради

 

23.11.2016 р.

 

 

Результати міського конкурсу «Як ІТ змінить наше життя через 20 років»

 

 

 

https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/14470462_419340528190084_3881453894102339596_n.jpg?oh=a6ce26046e36a8fa2a07bc88715930d1&oe=58B591DA18 листопада 2016 року о 17.00 в актовій залі ЗОШ № 18 відбулось свято нагородження учнів-переможців міського конкурсу «Як ІТ змінить наше життя через 20 років» у рамках  проекту для молоді «Стань ІТ-шником».

 

Цей конкурс, організатором якого стала ініціативна група  IT Cluster Sumy, тривав протягом двох місяців. За цей час учні більше дізнались про ІТ спеціальності, познайомилися із цікавою професією програміста, фахівця з ІТ технологій.

 

У конкурсі взяло участь 113 учнів із 7 шкіл, які підготували 67 проектів. Встановлено 4 номінації. У номінації «Команди 6-7 класів» переможцями стали учні ССШ №10 (І, ІІ, ІІІ місця), у номінації «Команди 8-х класів» перемогли учні ЗОШ №№ 12 (І, ІІІ місця), 27 (ІІ місце), у номінації «Команди 9-11 класів» перемогу вибороли учні ЗОШ № 15 (І місце), ЗОШ №12 (ІІ місце), ССШ №10 (ІІІ місце), у номінації «За оригінальність» переможцями стали команди ССШ №7, ЗОШ №№ 18, 22.

 

   

Ільченко Наталія Петрівна,

 завідувач інформаційно-аналітичним відділом ІМЦ 

 управління освіти і науки  Сумської міської ради

 

 

 

Вітаємо з перемогою!

 

 

 

Учениця ДПТНЗ «Сумський центр ПТО з дизайну та сфери послуг» Зуєва Олександра (група № 14 професія «Перукар (перукар-модельєр), візажист) взяла участь у І Всеукраїнському конкурсі професійної майстерності «WorldSkills Ukraine» участь у номінації «Українські традиції» 31 жовтня – 3 листопада 2016 р. у виставковому центрі «КиївЕкспоПлаза».

 

До участі в конкурсі ученицю підготували майстри виробничого навчання – Лугова Тетяна Вікторівна, Малофеєва Анна Петрівна, Денищенко Світлана Миколаївна та викладач Миськів Наталія Олександрівна.

 

Під час оцінювання наша учениця відповідала на безліч питань, мала унікальну можливість поспілкуватись з визнаними майстрами перукарського мистецтва та дізнатися про свої здібності від міжнародних експертів.

 

За результатами, учениця ДПТНЗ «Сумський центр ПТО з дизайну та сфери послуг» Зуєва Олександра  стала дипломантом І Всеукраїнського конкурсу професійної майстерності «WorldSkills Ukraine».

 

Інформаційно-методичний центр

управління освіти і науки

Сумської міської ради

 

18.11.2016 р.

 

 

«Снігова Королева Estel-2016»

 

 

 

14 листопада у ДПТНЗ «Сумський центр професійно-технічної освіти з дизайну та сфери послуг» був проведений відбірковий етап конкурсу «Снігова Королева Estel-2016» серед студентів навчальних закладів з перукарського мистецтва Сумської  області у стилі «Готика».

 

У конкурсі взяли участь 21 номінант з п’яти навчальних закладів Сумської області. А саме:

 

 • Державного професійно-технічного навчального закладу «Сумське вище професійне училище будівництва та дизайну»

  Марочкіна Марина

  Шеіна Дарина

  Пахолко Віталія

  Стрілець Анна

 • Державного професійно-технічного навчального закладу «Сумський  центр професійно-технічної освіти з дизайну та сфери послуг»

 

Бідан Анастасія

 

Драган Ірина

 

Зуєва Олександра

 

Козакова Аліна

 

Петренко Юлія

 

 • Державного професійно-технічного навчального закладу «Шосткінський центр професійно-технічної освіти»

 

Рябич Тетяна

 

Жура Надія

 

Пустобород Оксана

 

Демченко Наталія

 

 • Державного професійно-технічного навчального закладу «Охтирський центр професійно-технічної освіти»

 

Масаликіна Ірина

 

Ружинська Юлія

 

Боровик Оксана

 

Колесник Яна

 

 • Державний професійно-технічний навчальний заклад «Глухівське вище професійне училище»

 

Нестеренко Валерія

 

Серьожкіна Катерина

 

Сидоренко Анна

 

Третяк Вікторія

 

Оцінювало учасниць найсправедливіше, незаангажоване, вміру суворе журі, у складі якого були технологи-експерти, технологи-консультанти компанії Estel та голова суддівської комісії, регіональний тренер компанії Estel, викладач Estel Kiev Studio.

 

Також на святі були присутні поважні гості:

 

Ричкіна Л. В., заступник голови Сумської обласної ради;

 

Пінчук Е. І., депутат Сумської обласної ради, АТОвець, кіборг;

 

Павлик Л. Г., заступник обласного центру зайнятості;

 

Москаленко С. О., начальник відділу Сумського обласного центру зайнятості;

 

Косар І. О., Василенко О. В., методисти НМЦ пофесійно-технічної освіти у Сумській області;

 

Оксенчук С. Є., директор мережі салонів Fusion$

 

Оксенчук І. В., головний організатор та дистриб’ютор Estel в Сумській області.

 

Спеціальну нагороду «Міс Екстравагантність» отримала учениця групи № 14 з професії «Перукар (перукар-модельєр), візажист» (майстер виробничого навчання Лугова Т. В.) Зуєва Олександра.

 

Петренко Юлія, учениця групи № 14 з професії «Перукар (перукар-модельєр), візажист» (майстер виробничого навчання Лугова Т. В.) отримала ІІ місце.

 

Інформаційно-методичний центр

управління освіти і науки

Сумської міської ради

 

18.11.2016 р.

 

 

Нова платформа для співпраці

 

 

 

5 років…. Здається зовсім незначний проміжок часу. Проте, не для творчих, креативних людей. Саме стільки плідно працює Школа «Педагогіка здоров’я», створена з ініціативи Інформаційно-методичного центру та Сумського державного педагогічного університету імені А.С.Макаренка. За цей час було проведено безліч майстер-класів, тренінгів, практичних занять, науково-практичних конференцій для вчителів предмета «Основи здоров’я», методистів та вихователів дошкільних навчальних закладів. На сьогодні, педагогіка співпраці вийшла на якісно новий рівень, що дозволило втілити сучасні ідеї здоров’язбережувальних технологій у життя.

 

10 листопада 2016 року проведено Перший регіональний учнівський конкурс з основ здоров’я імені М.М.Васюка. Цей захід став для учасників справжнім святом здорового способу життя, гарного настрою, спортивної наснаги.

 

Учні ССШ №№ 1, 7, 10, ЗОШ №№ 4, 6, 11, 13, 15, 21, 22, 24 мали гарну можливість показати свої знання під час бліц-опитування «Що я знаю про здоровий спосіб життя» та фітогри «Можливості дарів природи», продемонструвати вміння зупинки різних видів кровотечі та накладання пов’язок, спробувати свої сили у конкурсах «Арм-реслінг», «Фітнес-планка», «Пауерліфтінг». Справжніми родзинками конкурсу, які принесли естетичну насолоду всім присутнім, стали виступи команд студентів Сумського державного педагогічного університету імені А.С.Макаренка «Workaut IFC», «JFC – лайт шоу».

 

Високий рівень знань, умінь та навичок у системі здоров’язбереження продемонстрували всі команди, а отже переможців конкурсу виявити журі було справді складно. Проте…. Вони все-таки є. І місце виборола команда «220 Вольт» (ЗОШ № 22), ІІ – команда «Оптимісти» (ЗОШ № 24), ІІІ – «Количка» (ССШ № 1). Вітаємо переможців з успіхом!!!

 

Інформаційно-методичний центр

управління освіти і науки

Сумської міської ради

 

14.11.2016 р.

 

 

Інформація

 

 

 

У рамках проведення Міжнародного дня толерантності та відзначення Міжнародного дня осіб з інвалідністю 10 листопада 2016 року в приміщенні Інформаційно-методичного центру управління освіти і науки Сумської міської ради відбулася прес-конференція, де було презентовано соціокультурний арт-проект «РАДІЙТЕ ЖИТТЮ».  

 

Даний проект - поєднання творчості дитини з інвалідністю (учениці 8-б класу Сумської спеціалізованої школи № 9 Смольникової Юлії, 14 років) та комунікаційно-просвітницької кампанії, метою якого є поширення життєстверджуючих мотивів про цінність та радість життя. Завдання - спонукати людей радіти життю, бережно  ставитися до нього; профілактика депресивних настроїв та відсутності віри в себе людей, що опинилися в складних життєвих обставинах; показати, як спільними зусиллями батьків, педагогів, громадських організацій та бізнесу можна підтримувати талановитих та творчих дітей з інвалідністю. Отож, це своєрідне послання (меседж).

 

Реалізація  арт-проекту  відбулася  через  графічне втілення  та  друк

 

думки й ідеї, виражених вербальним та невербальним способом, розміщення на білл – бордах, що встановлені на вулиці Харківській, на розі вулиць Роменської та Чорновола.

 

            До втілення проекту активно долучилися  ГО «Батьки онкохворих дітей-інвалідів», ГО «Спортивний клуб інвалідів «Фенікс», рекламно-виробнича компанія «BINGO»,  компанія «Суми – Реклама», ТОВ «РІА 911»,  ФОП Середа Максим Сергійович - магазин «12 стільців», ресторан  «Холостяк»  ТОВ «КВ1»,  колор студія «Хамелеон».

 

            Учасниками прес-конференції були Петрюченко Григорій Сергійович – директор КУ ССШ № 9, однокласники та класний керівник Юлії Смольникової, заступники директорів шкіл з виховної роботи, батьки дітей з інвалідністю, Смольникова Оксана Василівна – заступник голови правління СОГО «Батьки онкохворих дітей-інвалідів», Грінка Олександр Олександрович – голова ГО «Спортивний клуб інвалідів «Фенікс», Купрійчук Тетяна Василівна – директор рекламно - виробничої   компанії «BINGO», Стаднік Людмила Володимирівна - директор ТОВ «Суми-реклама», Волкова Тетяна Павлівна – директор КУ ЗОШ № 4, Скворча Наталя Володимирівна – завідувач Сумської міської психолого-медико-педагогічної консультації, ініціатор і координатор проекту.

 

Інформаційно-методичний центр

управління освіти і науки

Сумської міської ради

 

11.11.2016 р.

 

 

 

 

Проведено місячник шкільних бібліотек «Книга і читання – важливий чинник у вихованні духовних цінностей учнів»

 

 

 

З 1 по 31 жовтня 2016 року в загальноосвітніх навчальних закладах міста проходив місячник шкільних  бібліотек під гаслом «Книга і читання – важливий чинник у вихованні духовних цінностей учнів».

 

Упродовж  місяця діяли книжкові викладки «Її велич – українська книга», «Мудре слово книги», «Наодинці з книгою», «На хвилинку зупинись - нову книгу подивись».

 

Бібліотекарі шкільних бібліотек  провели  бібліотечні уроки «Мандрівки казковим містом», «Види і типи дитячих книг».

 

Відбувся конкурс читців «З Україною в серці», конкурси малюнків «Ми читаємо і малюємо», «Малюємо до улюблених книжок».

 

Активними учасниками фотоконкурсу «Дитина і книга» були учні та їхні батьки. За підсумками конкурсу визначено переможців. Їхні роботи прикрашають інформаційні стенди шкільних  бібліотек.

 

При проведенні акції «Подаруй книгу шкільній бібліотеці» бібліотекам було подаровано понад 2000 книжок.

 

 

Інформаційно-методичний центр

управління освіти і науки

Сумської міської ради

 

03.11.2016 р.

 

 

Нові перемоги юних правознавців

 

 

 

Жовтень 2016 року виявився для юних правознавців м. Суми надзвичайно продуктивним. Не встиг завершитися І відкритий міський турнір з правознавства, як гостинно відчинив двері для всієї країни давній Ужгород. Саме сюди приїхали кращі з кращих, справжня правова еліта сучасної України для участі у фінальному етапі XIV Всеукраїнського турніру юних правознавців. 30 команд з різних міст держави змагалися за право стати переможцями та призерами заходу, а контролювало процес надзвичайно поважне журі, серед якого професор Харківського національного університету внутрішніх справ, доктор юридичних наук Красицька Л.В.,  магістр міжнародного права Університету Жан Мулан (Франція), кандидат юридичних наук, практикуючий юрист-міжнародник Крук Ю. А., радник міністра юстиції України, кандидат юридичних наук Усенко Р. А., радник проекту USAID FAIR Justice Project Шаїпов А. О. та інші.   

 

Напружений графік змагань   дійсно дозволив учням проявити не лише свої знання з найскладніших питань сьогодення, як то   правове регулювання посмертного донорства в Україні, переваги й недоліки мораторію на відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення, правова протидія катуванню в Україні тощо, а й продемонструвати справжню командну гру, порівняти рівень своїх досягнень з представниками різних регіонів держави.

 

Команда м. Суми «Правовий альянс» у складі Мацькович Олесі, Лахмотова Костянтина (ССШ № 7), Низової Анни (ССШ № 25), Веремієнка Владислава (ЗОШ № 27) посіла ІІІ місце на турнірі, продемонструвавши тим самим високий рівень підготовки та справжні лідерські якості.

 

Вітаємо «Правовий альянс» із заслуженою перемогою та бажаємо учням подальших успіхів!                 

 

Інформаційно-методичний центр

управління освіти і науки

Сумської міської ради

 

03.11.2016 р.

 

 

Дбати про здоров’я ­– це модно

 

 

 

«Виховання творчої особистості, здатної навчатися протягом життя…..», «Сучасні інформаційні технології – новий крок до розвитку пізнавальної активності учня….», «Інноваційний освітній простір, що виховує і розвиває нову інтелектуальну українську еліту…». Це далеко не повний перелік стандартних кліше, що зустрічаються в засобах масової інформації. Виховуючи, формуючи, розвиваючи нове покоління українців, сучасні заклади освіти повинні не забувати ще одну важливу складову – зберегти фізичне та психічне здоров’я учнів. Сформована здоров’язбережувальна компетентність стає вагомим чинником у процесі становлення та розвитку особистості, її соціалізації в суспільстві, сприяє активній життєвій позиції.

 

Свої знання в галузі  безпеки життєдіяльності, цивільного захисту могли продемонструвати команди учнів 7-8 класів ССШ № 7, ЗОШ №№ 5, 8, 11, 19, 20, 22 під час проведення інтерактивного конкурсу з основ здоров’я. Захід організовано та проведено за ініціативи Інформаційно-методичного центру спільно з навчально-методичним центром ЦЗ та БЖД Сумської області 27 жовтня 2016 року на базі ЗОШ № 22.

 

Учасники змагання вдало пройшли ряд випробувань, запропонованих організаторами: згадали основні поняття предмета «Основи здоров’я» за допомогою «Абетки безпеки», проаналізували відеосюжети мультсеріалу «Ну, постривай!», запропонувавши  алгоритми дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій, перевірили ґрунтовність знань у конкурсі «Вірю-не вірю», продемонстрували театральну майстерність  у «Екологічному Крокодилі». Справжнім апогеєм гри, демонстрацією вміння працювати в команді став творчий конкурс міні-проектів з тем: «За здоровий спосіб життя», «Безпека на дорозі», «Безпека в побуті». Команди створили по-справжньому цікаві інформаційні сторінки газет, де виклали свою позицію щодо умов збереження життя та здоров’я школярів.

 

Визначити переможця було надзвичайно складно, проте за одностайним рішенням журі це стала команда учнів ЗОШ № 5. Друге та третє місця посіли учні ССШ № 7, ЗОШ № 11.

 

Піклуватися про своє здоров’я, дбайливо ставитися до оточуючого середовища, пам’ятати про дії в надзвичайних ситуаціях закликав учнів методист навчально-методичного центру ЦЗ та БЖД Сумської області Чвалун С.В.,  вручивши пам’ятні медалі та грамоти.

 

Інформаційно-методичний центр

управління освіти і науки

Сумської міської ради

 

28.10.2016 р.

 

 

Інноватика  в сучасній освіті

 

 

 

26 жовтня 2016 року з метою обміну досвідом та сприяння розширенню співпраці педагогів і навчальних закладів України делегація освітян м. Суми відвідала VІІІ Міжнародний форум «Інноватика в сучасній освіті», який проходив у Київському палаці дітей та юнацтва. Очолили делегацію заступник начальника управління освіти і науки Сумської міської ради Дрига Тетяна Василівна та директор Інформаційно-методичного центру Плахотнікова Галина Дмитрівна.

 

Міжнародний форум «Інноватика в сучасній освіті» – найбільш представницький і професійний захід в освітньому просторі нашої країни, спрямований на презентацію, обмін досвідом, узагальнення та поширення інноваційних досягнень, набутих у практичній діяльності навчальних закладів, модернізації вітчизняної системи освіти, використання міжнародних освітніх новацій, ознайомлення із засобами навчання, проектами та програмами.

 

Під час виставки, організованої в рамках форуму, сумські освітяни мали можливість познайомитися з роботою кращих шкіл, вищих навчальних закладів та інших освітніх установ України, обмінятися досвідом практики інноваційної діяльності. Педагоги  переглянули презентації інновацій та сучасних проектів у навчальних закладах різних рівнів, ознайомилися з новинками науково-методичної літератури, публікаціями засобів масової інформації.

 

Делегація взяла участь у роботі круглого столу „Інноваційні проекти в новій інноваційній школі” за участю Гончаренко Наталії Миколаївни, начальника відділу стратегій розвитку освіти ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» МОН України та Романа Рудюка, керівника програми «Партнерство в навчанні» компанії «Майкрософт Україна».

 

Відвідування форуму спонукало освітян до активної роботи по реалізації соціально-педагогічного проекту з дистанційного навчання, трансформації передового педагогічного досвіду використання ІКТ-технологій (хмарних) у навчально-виховному процесі. Натхненні участю у форумі, сумські педагоги готуються гідно презентувати свої здобутки на виставці «Інноватика в сучасній освіті» у наступному навчальному році.

 

Інформаційно-методичний центр

управління освіти і науки

Сумської міської ради

 

28.10.2016 р.

 

 

Інформація

 

 

 

Гончаренко Анастасія Володимирівна, керівник гуртка комунального закладу Сумської міської ради – Сумський міський центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді, посіла ІІІ місце в другому (очному, завершальному) турі 3-го етапу Всеукраїнського конкурсу майстерності педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів «Джерело творчості» у 2016 році (наказ МОН України від 20.10.2016 № 1273).

 

Вітаємо з перемогою!

 

 

 

 

Інформаційно-методичний центр

управління освіти і науки

Сумської міської ради

 

27.10.2016 р.

 

 

Правова культура населення – перший крок до формування правової держави

 

 

 

21-22 жовтня 2016 року на базі Сумської філії Харківського національного університету внутрішніх справ відбувся І відкритий міський турнір юних правознавців. Розвиток творчих здібностей дитини, формування правової культури, вміння працювати в команді стало основною метою проведення заходу. Юні правознавці проявили справжню обізнаність у складних питаннях щодо доцільності запровадження мораторію на сільськогосподарські угіддя в Україні, проблем волонтерської діяльності, встановлення громадського контролю за діяльністю Національної поліції, соціального забезпечення внутрішньо переміщених осіб, трудової дискримінації та шляхів її подолання, чим викликали захоплення та високі оцінки з боку журі. Відзначено високий науковий рівень підготовки доповідей, сформованість навичок у дітей щодо аналізу та критичного мислення.

 

Справжні наукові баталії проходили в двох чвертьфінальних раундах, що дозволило визначити 6 команд-переможців, учасників півфіналу та фіналу. Радість перемоги святкували команди «Vivat lex» (ССШ № 10, І місце), «Правовий альянс» (ССШ № 7, ІІ місце), «SUCCSESS» (ССШ № 25, ІІ місце), «Ліга справедливості» (ЗОШ № 15, ІІІ місце), «Параграф 27» (ЗОШ № 27, ІІІ місце), «Юні юристи» (ЗОШ № 4, ІІІ місце). Щиру подяку залишилось висловити командам, яким не вистачило зовсім небагато до перемоги. Це ССШ №№ 1, 2,   ЗОШ №№ 12, 18.

 

Два дні турніру промайнули надзвичайно швидко, проте залишили по собі гарні враження, щиру атмосферу дружби, толерантності, взаємоповаги. Впевнені, що юні правознавці стануть в майбутньому справжньою правовою елітою України, сприятимуть запровадженню в життя відомого вислову: «Закон суворий, проте він закон».

 

Інформаційно-методичний центр

управління освіти і науки

Сумської міської ради

 

25.10.2016 р.

 

 

Арт-терапевтичні технології

 

як засіб здоров’язбережувальної діяльності

 

 

 

Школа «Педагогіка здоров’я», започаткована з ініціативи Інформаційно-методичного центру та Сумського державного педагогічного університету ім. А.С. Макаренка за підтримки відділу охорони здоров’я Сумської міської ради, у 2016-2017 навчальному році змінила формат своєї роботи. Відтепер навчатися сучасним здоров’язбережувальним технологіям зможуть педагоги, різні за фахом та рівнем професійної підготовки, творчі, креативні освітяни, яких цікавлять сучасні методики збереження, зміцнення та відновлення здоров’я дітей в умовах освітніх закладів.

 

Так, 11 жовтня 2016 року на базі СДПУ ім. А.С. Макаренка (кафедра медико-біологічних основ фізичної культури Навчально-наукового інституту фізичної культури) відбулося засідання Школи у форматі науково-практичної  конференції з теми: «Арт-терапевтичні технології як засіб здоров’язбережувальної діяльності сучасних закладів освіти». На заході були присутні ректор Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка, професор, кандидат педагогічних наук Лянной Ю.О.; директор Навчально-наукового Інституту культури і мистецтв, доктор педагогічних наук, професор Устименко-Косоріч О.А.; завідувач кафедри медико-біологічних основ фізичної культури Навчально-наукового інституту фізичної культури СДПУ, професор, доктор медичних наук Калиниченко І.О., лікар-методист інформаційно-аналітичного центру медичної статистики відділу охорони здоров’я Сумської міської ради, міський санолог Зобова Н.В.; методисти Інформаційно-методичного центру управління освіти і науки Сумської міської ради Голобородько Н.В., Тодосийчук В.М. Близько шістдесяти педагогів стали учасниками конференції, серед яких - відповідальні за впровадження здоров’язбережувальних технологій, вихователі ДНЗ, учителі початкової школи, основ здоров’я, образотворчого мистецтва, художньої культури, керівники гуртків відповідного напряму, аспіранти й студенти педагогічного університету.

 

На пленарному засіданні розглядалися питання щодо проблем самооцінки емоційного стану, значення засобів прикладного мистецтва у здоров’язбереженні, застосування методик ізотерапії та їх психофізичне обґрунтування. У ході практичних занять учасники ознайомлися зі створенням мандали - кольорового орнаменту в колі, використанням контрастних кольорів для емоційного самовираження, комплексом технік «відбиток поролону», «набризг», «відпечаток» з точки зору корекції психофізичного стану та зміцнення психічного й духовного здоров’я. Протягом роботи конференції працювала виставка декоративно-прикладного мистецтва «Чарівні барви», куратором якої була Заслужений майстер народної творчості України, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України О. В. Гулей.

 

Учасники заходу отримали справжнє задоволення від активної творчої роботи, від спілкування з науковцями, від цікавої, змістовної  інформації щодо впровадження методів арт-терапії в практику здоров’язбережувальної діяльності.

 

Інформаційно-методичний центр

управління освіти і науки

Сумської міської ради

 

17.10.2016 р.

 

 

Змагання з військово-прикладних видів спорту

 

12 жовтня 2016 року в рамках декади військово-патріотичного виховання до Дня захисника України на стадіоні Авангард  Інформаційно-методичним центром за підтримки товариства сприяння обороні України, Сумського міського військового комісаріату було проведено змагання з військово-прикладних видів спорту  серед допризовників міста. У заході  взяли участь  близько 100 старшокласників  з 24 навчальних закладів та Державного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою  «Кадетський корпус».  Змагання проводилися відповідно до Положення з урахуванням особистих та командних результатів.

 

У програму змагань входив біг на 100м та підтягування на перекладині. Учасники  продемонстрували високий рівень фізичної підготовки.

 

Абсолютними переможцями змагань стали вихованці Державного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою  «Кадетський корпус».

 

Серед навчальних закладів  командні місця розподілились таким чином:

 

I місце - ССШ №№ 1, 9, 17;

 

II місце - ССШ № 7, ЗОШ № 22;

 

III місце - ССШ № 25.

 

Переможці будуть нагороджені грамотами управління освіти і науки Сумської міської ради та товариства сприяння обороні України.

 

Інформаційно-методичний центр

управління освіти і науки

Сумської міської ради

 

13.10.2016 р.

 

 

Міський конкурс-пленер «Рідне місто»

 

 

 

З метою виявлення та підтримки талановитих дітей та учнівської молоді у сфері образотворчого мистецтва, удосконалення виконавської майстерності учнівської молоді, вихованців і керівників гуртків, творчих об’єднань образотворчого мистецтва загальноосвітніх, позашкільних навчальних закладів міста, у рамках міського проекту «Мистецтво та діти»  03 жовтня 2016 року в парку ім.І.Кожедуба було проведено міський конкурс-пленер «Рідне місто».

 

У конкурсі брало участь 87 юних художників із 30 навчальних закладів міста.

 

Журі конкурсу в складі Ярцової Любові Олександрівни, заступника директора Сумської художньої школи ім. Лисенка, Пайманова Юрія Семеновича, керівника зразкової студії образотворчого мистецтва «Палітра» КУ Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 29, Коздровської Валентини Миколаївни, керівника народної студії образотворчого мистецтва «Країна мистецтва» КЗ Сумський Палац дітей та юнацтва розглянули творчі роботи учасників пленеру в двох вікових категоріях, трьох номінаціях «Пейзаж», «Архітектурний пейзаж», «Графіка» і за двома рівнями виконавської майстерності.

 

Переможцями стали юні художники навчальних закладів №№ 1, 7, 8, 9, 10, 15, 17, 18, 19, 21, 24, 26, 27, 29, В.-Піщанської ЗОШ, гімназії № 1, ПДЮ.

 

Учасників і переможців конкурсу-пленеру нагороджено грамотами управління освіти і науки Сумської міської ради, володарі перших місць отримали в подарунок набори паперу для креслення, надані приватною особою - Руденко Оксаною Віталіївною, представником страхової компанії «UNIQA».    

 

Інформаційно-методичний центр

управління освіти і науки

Сумської міської ради

 

12.10.2016 р.

 

 

Міський етап Всеукраїнського фестивалю дитячої та юнацької творчості «Чисті роси», номінація «Художнє виконавство» - «Лелеченька»

 

 

 

З метою виявлення та підтримки талановитих дітей та учнівської молоді, залучення їх до процесу збереження надбань національної культурної спадщини, відродження традицій і обрядів, що побутували в різних регіонах Сумщини та України, у рамках міського проекту «Мистецтво та діти», 07 жовтня 2016 року на базі Сумського державного університету проведено міський етап Всеукраїнського фестивалю дитячої та юнацької творчості «Чисті роси», номінація «Художнє виконавство» - «Лелеченька».

 

У номінації «Обряд, фрагмент обряду» 4 колективи із навчальних закладів №№ 10, 15, 17, 27 відтворили обрядові дійства літнього періоду та «обжинки», що характерні для Сумщини. У номінації «Автентичний спів» 4 колективи навчальних закладів №№ 2, 3, 7, 29  представили пісенний фольклор регіонів Сумщини,  у їхньому виконанні прозвучали обжинкові, жниварські та весільні пісні.

 

Подарунком усім учасникам конкурсу став виступ народної дизайн-студії «ARTel moda» (керівник Ванєєва Лариса Олексіївна), який ще раз довів, що категорія фольклору – це великий, історичний і культурний простір, що поєднує різні способи художнього вираження, зберігаючи попередні цінності як живу спадщину.

 

         Журі конкурсу в складі провідного методиста організації свят та обрядів, зберігача фонду нематеріальної культурної спадщини Сумського науково-методичного центру культури і мистецтв Єфіменко Надії Миколаївни, керівника зразкового вокально-фольклорного колективу «Дивоцвіт» комунальної установи Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 29 Білоус Ольги Антонівни, художнього керівника культурно-мистецького центру Сумського державного університету, керівника народної вокальної студії Сумського державного університету, кандидата педагогічних наук Бондаренко Ольги Олександрівни високо оцінило конкурсні виступи.

 

         Володарі перших місць у вищому та основному рівні виконавської майстерності (вокально-фольклорний колектив «Джерело» КУ ССШ № 7, фольклорний колектив «Джерельце» КУ ЗОШ № 27, зразковий вокально-фольклорний колектив «Дивоцвіт» КУ ССШ № 29) відстоюватимуть місто Суми на обласному етапі фестиваля 05 листопада 2016 року.

 

 

 

Інформаційно-методичний центр

управління освіти і науки

Сумської міської ради

 

12.10.2016 р.

 

 

Європейський вимір освіти

 

 

 

Чи близька до нас Європа? Як швидко Україна може інтегруватися до європейського освітнього простору? Ці та інші питання ставила перед собою делегація м. Суми від’їжджаючи до м. Ужгород у рамках реалізації міського проекту «Методичні мости – шляхи до співпраці».

 

Насправді коло питань, що обговорювались на спільних засіданнях освітянських делегацій Сум та Ужгорода, було значно ширшим. Закарпатський регіон може по праву пишатися не лише унікальним географічним розташуванням, а й тісною співпрацею з європейськими та міжнародними організаціями щодо реалізації різноманітних проектів та отримання ґрантів. Саме така діяльність, перш за все, привернула увагу сумчан, тому інформаційний калейдоскоп майстерності написання та реалізації проектів став надзвичайно корисним і, маємо надію, продуктивним.

 

Заслуговує на увагу діяльність навчальних закладів м. Ужгород щодо реалізації основних напрямів мультилінгвальної освіти. Цілеспрямована робота в даному секторі навчання сприяє не лише реалізації прав національних меншин на отримання освіти рідною мовою, а й формуванню необхідної для сучасного світу мовленнєвої компетентності. Крім цього, необхідно зазначити певний спектр спільних проблем освітян, адже Закарпаття та Сумщина – регіони, що мають поліетнічне середовище, а отже лише виважена мовна політика здатна сприяти розвитку толерантності, вихованню громадянина-патріота.

 

«І прописні істини потребують того, щоб їх часом нагадували» - говорив відомий український поет М.Рильський. Саме такою «прописною істиною», без сумніву є організація безпеки життєдіяльності дітей в навчальному закладі. Із задоволенням представники сумської делегації ознайомилися з міськими програмами Ужгорода «Безпека навчальних закладів міста» та «Комплексна програма попередження надзвичайних ситуацій та забезпечення пожежної безпеки», реалізація яких здійснюється завдяки тісній співпраці органів місцевого самоврядування та управління освіти і науки.

 

Загалом поїздка виявилась надзвичайно ефективною, адже сприяла налагодженню нових контактів, створенню спільних проектів, за якими, можливо, європейське майбутнє….

 

Наостанок всім педагогам чудового міста над Пслом хотілося б подарувати слова директора Ужгородської спеціалізованої школи № 5: «Нехай у вашому житті панує кредо, що складається з 5 «Е»: ЕРУДОВАНІСТЬ, ЕНЕРГІЙНІСТЬ, ЕМОЦІЙНІСТЬ, ЕТИКА ТА ЕСТЕТИКА і життя перед вами заграє всіма барвами веселки».

 

Інформаційно-методичний центр

управління освіти і науки

Сумської міської ради

 

11.10.2016 р.

 

 

У Сумах медики та освітяни консолідувалися

 

 задля гармонійного розвитку школярів

 

 

 

На базі «Клініки, дружньої до молоді» міської дитячої клінічної лікарні Святої Зінаїди відбувся методичний всеобуч заступників директорів шкіл з виховної роботи, керівників шкільних громадських наркопостів з теми «Формування здорової особистості школяра: проблеми та знахідки».

 

Мета семінару  - консолідація зусиль медиків і освітян для всебічного гармонійного розвитку школярів. Організували всеобуч відділ охорони здоров’я та управління освіти і науки.

 

Завідувач «Клініки, дружньої до молоді» Владлена Концевич ознайомила присутніх із закладом та його співробітниками, напрямами роботи, шляхами  взаємодії із закладами освіти.

 

Фахівці «Клініки, дружньої до молоді» презентували тренінговий курс «Дорослішай на здоров’я», тренінги «Майбутнє варто планувати», інтерактивне заняття «Профорієнтація старшокласників».

 

Голова правління обласного відділення Всеукраїнської благодійної організації «Всеукраїнська мережа людей, що живуть з ВІЛ/СНІД» Ольга Беленецька відзначила важливість відвідання школярами тренінгів із означеної тематики.

 

Голова загону швидкого реагування, тренер обласної організації Товариства Червоного Хреста України Надія Ямненко розповіла про заняття «Перша невідкладна допомога».

 

Нарколог обласного наркологічного диспансеру Вікторія Семерня ознайомила зі станом наркологічної ситуації в місті,  формами співпраці з освітянськими закладами. 

 

Інформаційно-методичний центр

управління освіти і науки

Сумської міської ради

 

 

Змагаються найкреативніші…

 

 Сучасний учень… Який він? Як готується сприйняти вимоги сьогодення? Чи зможе впоратися з викликами мінливого світу? Наш час потребує від молодої людини не тільки певної суми знань, умінь та навичок, а, що важливіше, уміння самостійно здобувати й використовувати на практиці нові знання, уміння співпрацювати, спілкуватися, адаптуватися до нових обставин, знаходити шляхи розв’язання життєвих проблем.

 

Саме ці тенденції в сучасній освіті були помічені творчим колективом учителів приватної гімназії «Просперітас» та покладені в основу надзвичайно цікавої інтелектуальної гри «Креатив-бій». За сприяння та підтримки Інформаційно-методичного центру управління освіти і науки Сумської міської ради цей конкурс набув спочатку міського статусу і вже третій рік поспіль – обласного. Щорічно останнього тижня вересня гімназія «Просперітас» гостинно відчиняє двері для своїх бажаних гостей – розумних, винахідливих, креативних учнів міста та області. Діти беруть участь у командному змаганні, розв’язуючи проблемні завдання, які не мають контрольної відповіді, проте потребують нестандартних, творчих, іноді навіть неймовірних рішень.

 

Цієї осені, 28 вересня, відбулася ІІІ інтелектуальна гра «Креатив-бій», учасниками якої стали 17 команд м. Суми, 2 команди з м. Конотоп та учні Боромлянського НВК. Захоплюючими видалися змагання відбіркового туру, де діти в трьох групах вирішували складні питання: як допомогти фірмі-виробнику автомобілів без пошкоджень транспортувати скло; як китайським рибалкам 18 століття можна було б правильно порахувати спійману рибу чи, наприклад, яку вивіску запропонувати одному з трьох магазинів для залучення клієнтів.

 

Журі конкурсу було важко визначити кращих, проте розроблені критерії, за якими оцінювалися практичність, оригінальність, творчий підхід та обґрунтованість запропонованого рішення, дозволили вибрати фіналістів. До заключного етапу потрапили 8 команд, серед яких диплом І ступеня отримали учні ССШ № 9, ІІ ступеня – команда гімназії «Просперітас», диплом ІІІ ступеня – учні Боромлянського НВК. Інші 5 команд-фіналістів стали переможцями в номінаціях «Креатив-ерудит», «Креатив-практичність», «Креатив-оригінальність», «Креатив-творчість» та «Креатив-ефективність». Діти виявили неймовірно цікаві підходи до розв’язання проблем сучасної пошти щодо популяризації «живого» листування, запропонували безліч ідей  для безпечного смакування гарячою кавою людям з обмеженими можливостями, представили різноманітні способи корисного застосування дзвінків Санта Клаусу. У атмосфері гри не буває переможених, кожен відчуває власну спроможність, віру у свої сили та заряджається гарним настроєм, духом творчої наснаги. За інтелектуальну роботу всі учасники «Креатив-бою» отримали подарунки, солодкі призи від гімназії «Просперітас», а переможці – ще й настільні розвивальні ігри. Особливими відзнаками були нагороджені окремі учні, визначені спонсорами гри як найкмітливіші, найартистичніші, найрозумніші. Їм урочисто було вручено сертифікати на придбання піци в піцерії «Нью-Йорк», на безкоштовне покриття плівкою мобільного телефону від фірми «Компсервіс», на майстер-класи від студії декору та флористики «Древо Желаний», грошові сертифікати від «Приватбанку» та інші приємні подарунки.